Panagia Otel & Restoran - 7

Panagia Otel & Restoran

Panagia Otel & Restoran

Gökçeada, Türkiye

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada’nın Çınarlı Mahallesi’nde yer alan otel, 2000 m² lik alanda tasarlanan, konaklama birimlerinden ve restoran kompleksinden oluşuyor. Proje, alanın doğal topografyasıyla yarışmadan, doğal eğime paralel yerleşim ile manzaraya hâkim yönelim kazanıyor. Adanın mahalle yerleşimini ve dokusunu feyz alarak yerleştirilen odalar tekil blokların bir araya gelmesi ile bütünlük oluşturuyor. ”Konaklama kompleksi’ birbirine bağlı ve bağımsız birkaç kütleden oluşuyor. Odalarda manzaraya yönelen özerk mekanlar bulunmakta ve klasik otel şemalarından farklı yenilikçi bir tasarım anlayışıyla planlanan odalar kendi içerisinde kot farkları ve bölüntülerle mahallere ayrılıyor.

Mimari tasarım, adanın doğal izlerini korumayı ve çevreyle uyumlu olmayı hedeflerken, modern yaklaşımlarla estetik bir denge yakalanıyor.

Restoran alanı, Gökçeada’nın doğal güzelliklerine sahip, açık ve ferah bir alanda güneye konumlandırılmış ve adanın hâkim rüzgârın keserek kullanıcıları adanın eşsiz manzarasında karşılıyor.

İşveren: Etkin proje

Yapı Alanı: 893,8 m²

Konu: Otel, Restoran

Yıl: 2023

Panagia Otel & Restoran - 1

Proje, adanın doğal izlerini taşıyan tasarımıyla öne çıkıyor. Yerel mimari öğeleri modern dokunuşlarla birleştirerek, otelin çevreyle bütünleşmesini ve doğal çevreye saygılı bir yapı olmasını sağlıyor. Alanın doğal eğiminden yararlanılarak yapılan kotlamalarla, odaların manzara hakimiyeti ve çevreyle ilişkisi güçlendirilmiş oluyor. Otel birimlerinde, adanın yerel taşları ve ahşap detayları kullanılıyor. Bu, hem çevre dostu bir yaklaşım sergilenmesini sağlıyor hem de oteli, adanın ruhuna uygun hale getiriyor.

Proje, genellikle doğal taşlar, dokulu sıvalı yüzeyler, ahşap detaylar ve şeffaf bölücü paneller ile tasarlanmıştır. Doğal taşlar, adanın taş evlerinin geleneksel tarzını yansıtırken, şeffaf bölücü paneller manzarayı içeriye taşıyan bir mimari tasarım oluşturuyor. Ahşap detaylar ise sıcaklık ve doğallık hissini arttırıyor.

Adanın Kayaları

Taş ve kaya yoğunluklu zemin bileşenlerinin tasarıma katkısı

Adanın Doğası

Gökçeada’nın; ıhlamur, kekik, lavanta gibi yerel bitkileriyle oluşan peyzaj tasarımı

Panagia Otel & Restoran - 1
Panagia Otel & Restoran - 11